پزشکی زیبایی در خانه

اسکار

پوست یک اندام یکپارچه است و مانند یک لباس ظریف از بدن ما محافظت می­کند. هرگونه سوختگی، آسیب دیدگی یا آسیب های دیگر مانند جراحی می­تواند باعث ایجاد جای زخم یا همان اسکار در پوست شود. در مواقعی اسکار بسیار کوچک بوده و یا در قسمتی از بدن است که پنهان کردن آن آسان است. اما وقتی اینگونه نباشد، شاید مجبور باشید تا راهی برای درمان آن پیدا کنید. حقیقت این است که اسکار هرگز به طور کامل از بین نمی­رود. اما روشهایی وجود دارد که می توانند به کاهش اندازه و تغییر شکل ظاهری آن کمک کند. در این مقاله سعی داریم روش های درمانی اسکار را معرفی کنیم.

چگونه اسکار در پوست شکل می­گیرد؟

اسکار یک قسمت طبیعی از روند بهبودی پوست بعد از آسیب به آن است. عومل متعددی می توانند باعث شکل گیری اسکار شوند. همه اینها به شکل گیری زخم اولیه مربوط می شود. زخم های پوستی می تواند به دلیل حادثه، برخی بیماری ها یا قرار گرفتن پوست در معرض گرما یا سرمای بیش از حد بوجود بیایند. از جمله بیماری هایی که منجر به ایجاد زخم می شوند می توان به زخم های وریدی، زخم فشاری (زخم بستر) و دیابت اشاره کرد. ظاهر و نوع درمان آن به عوامل مختلفی مانند عمق و اندازه زخم یا محل آسیب دیدگی بستگی دارد. عواملی دیگری مثل سن، ژنتیک، جنسیت و نژاد را نیز به این عوامل اضافه کنید.

انواع اسکارها

انواع مختلفی از اسکار در پوست تشکیل می­شوند که به تعدادی از آنها اشاره می­کنیم:
  • اسکار­های کلوئیدی. این نوع از اسکارها نتیجه روند بهبودی بافت بصورت تهاجمی است. ترمیم پوست و بافت در این نوع از اسکار فراتر از محل ایجاد ضایعه است. درمان این نوع اسکار شامل جراحی، تزریق استروئید یا استفاده از ورق های سیلیکونی برای مسطح کردن اسکار است. کلوئیدهای کوچکتر با استفاده از روش کرایوتراپی (انجماد با استفاده از نیتروژن مایع) قابل درمان هستند. همچنین می توانید با استفاده از اعمال فشار یا پد­های حاوی ژل سیلیکون در هنگام آسیب دیدگی، از ایجاد کلوئید جلوگیری کنید. اسکارهای کلوئیدی بیشتر در بین افرادی که پوست تیره دارند وجود دارد.
  • اسکار ناشی از سوختگی. اگر پوست شما دچار سوختگی شده است، ممکن است دچار اسکارهای انقباضی ناشی از سوختگی شوید. این اسکارها پوست را سفت و غیرقابل انعطاف کرده که می­تواند توانایی حرکت اندامهای شما را مختل کند. همچنین اسکارهای انقباضی ممکن است عمیق­تر شوند و بر عضلات و اعصاب تأثیر بگذارند.
  • اسکار هایپرتروفیک. این نوع از اسکارها زخم هایی برجسته و قرمز بوده که شبیه به کلوئیدها هستند اما از نواحی آسیب دیده پوست فراتر نمی روند. درمان آن شامل تزریق استروئیدها به منظور کاهش التهاب یا استفاده از ورق­های سیلیکونی بوده که باعث کاهش برآمدگی آن در پوست می گردد.
  • جای جوش. اگر دچار آکنه شدید، احتمالاً بعد از آن دچار اسکارهایی در پوست خود شدید. انواع مختلفی از اسکارهای ناشی آکنه وجود دارد، برخی حالت فرو رفته دارند و برخی دیگر بصورت زوایه دار یا گرد دیده می­شوند. انتحاب گزینه های درمانی به نوع و موقعیت آن در پوست بستگی دارد.

اسکار

روش های درمان اسکار

تزریق کلاژن

یکی از راه های درمان اسکار و چین و چروک های پوست تزریق کلاژن به پوست است. در این روش برای جبران کلاژن از دست رفته پوست و کمک به پروسه ترمیم پوست، کلاژن را به پوست تزریق می کنند. تزریق کلاژن برای افراد 35 تا 60 سال مناسب است. عوارض جانبی تزریق کلاژن بسیار محدود است اما برای پیشگیری از هر گونه واکنش پوست به این ماده بهتر است قبل از تزریق تست آلرژی یا حساسیت انجام شود. کلاژن علاوه بر درمان اسکار، برای اهداف زیبایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پر کردن چین و چروک ها، پر کردن خطوط بین ابرو، پر کردن خطوط ابرو، کاهش چروک های اطراف چشم از مواردی است که می توان از کلاژن استفاده کرد.

لایه برداری شیمیایی

در لایه برداری شیمیایی، محلولی شیمیایی روی پوست مالیده می شود. به این محلول فرصت داده می شود که در لایه های پوست نفوذ کند. این مدت بسته به اینکه محلول چقدر به عمق پوست نفوذ کرده باشد بین 1 تا 14 روز متغیر است. در نتیجه این عمل، بافتی از پوست که محلول در آن نفوذ کرده تخریب می شود و اجازه رشد پوست جدید فراهم می شود. لایه برداری شیمیایی به سه دست تقسیم می شود: لایه برداری سطحی، لایه برداری متوسط، لایه برداری عمیق. نوع لایه برداری متانسب با عمق نفوذ ماده شیمیایی، میزان غلظت مواد و اسید موجود در آن انتخاب می شود. از لایه برداری می توان برای درمان برخی اسکارها استفاده کرد. با تخریب پوستی که اسکار روی آن وجود دارد و رویش پوست جدید جای زخم تا حد زیادی از بین می رود.

درم ابریژن

درم ابریژن یک روش فیزیکی جوانسازی پوست است که در آن با دستگاهی که شبیه به سمباده  عمل میکند، لایه های رویی پوست برداشته می شود تا لایه های جدید و تازه رشد کنند. درم ابریژن برای از بین بردن خطوط ریز صورت و درمان اسکار ها به ویژه اسکار های ناشی از آکنه موثر است. درم ابریژن عوارض جانبی محدودی دارد که معمولا بعد از چند روز از بین میروند. از جمله آنها قرمزی و تروم پوست، اکنه، تغییر رنگ پوست است.

لیزر

یکی از روش های شناخته شده در درمان عارضه های پوستی لیزرتراپی است. برای درمان اسکار های پوستی می توان از لیزر تراپی استفاده کرد. با استفاده از لیزر می توان اسکار های گوشتی یا کلوئیدی، جای جوش و … را ترمیم کرد. نکته مهم در درمان اسمار با لیزر این است که اگر از زمان تشکیل اسکار مدت زیادی گذشته باشد درمان آن با لیزر امکان پذیر نخواهد بود و بهتر است از روش های دیگر برای درمان آن استفاده کرد. با مراجعه به یک پزشک ماهر و مشاوره با وی میتوانید روش مناسب درمانی با توجه به وضعیت خود را بیابید.

کرایوتراپی

یکی دیگر از روش های درمانی برای ضایعات پوستی کرایوتراپی است. در این روش قسمتی از پوست که تمایل به حذف آن را دارید با استفاده از نیتروژن مایع مJنجمد و در نتیجه حذف خواهد شد.

مزوتراپی بعنوان یک روش مناسب و ایده­آل در جهت درمان اسکار

مزوتراپی روشی سریع و مؤثر برای بهبود ظاهر اسکارهایی است که مدت­های طولانی اعتماد به نفس شما را کاهش داده است. مزوتراپی اسکارها را با استفاده از یک کوکتل از ترکیباتی که عمدتا صورت طبیعی در بدن به منظور ترمیم و جوانسازی پوست وجود دارند، انجام می­گردد. مواد اصلی این کوکتل Pennywort است که اسکار پوست را درمان و ترمیم می کند، Dexpanthenol و Elastin که به جوانسازی پوست کمک می کنند  و Organic Silicon که پوست برای تشکیل و تقویت فیبرهای کلاژن خود به آن نیاز دارد.

نمونه هایی دیگر از مواد تشکیل دهنده این کوکتل:

  • اسید اسکوربیک: آنتی اکسیدان ها باعث تولید کلاژن می شوند. در بین بسیاری از اشکال مفید ویتامین C، اسید اسکوربیک یک ماده فوق العاده بوده که بعلت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی باعث تقویت ساختار پوست و افزایش استحکام آن می­گردد.
  • پروتئوگلیکان­ها: مولکول­هایی هستند که ساختار و ساختمان سلول­ها را تشکیل می دهند و به غشای سلولی و ماتریکس خارج سلولی متصل می شوند.

نتایج حاصل از مزوتراپی برای درمان اسکار ها  به گفته برخی پزشکان معجزه آسا بوده است. این روش هیچ عوارض جانبی ندارد، نتایج بعد از چند جلسه (حتی جلسه اول) قابل مشاهده است. نتیجه کار بسیار طبیعی خواهد بود و ظاهری جوان تر به پوست شما خواد داد.

در انتها این نکته را یادآور می شویم که قدم اول برای درمان اسکار مراجعه به پزشک ماهر در زمینه پوست است. چراکه تشخیص درست نوع اسکار و درنتیجه انتخاب روش درمانی در حصول نتیجه مطلوب شما نقش اساسی دارند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن