مقالات پزشکی زیبایی

درمان جوش های زیر پوستی یا میلیا

Louise Walsh، مراقب و متخصص پوست از انواع مختلف میلیا و تجربیات خود در خصوص درمان و پیشگیری از ابتلا به انواع آنها را با ما به اشتراک می گذارد

میلیا چیست و چگونه تشکیل می گردد؟

بصورت کلی دو نوع میلیا وجود دارد: نوع اولیه و ثانویه. نوع اولیه بصورت خوش خیم و شامل کیست های کراتینی بوده، از فولیکول های پیلوسباسه نشات گرفته و در بخش زیرین پوست تشکیل می گردند. در صورتی که نوع ثانویه بصورت توده هایی در پلاک های میلیا تشکیل می شوند. میلیا در کودکان و بزرگسالان (هم زنان وهم مردان) معمولا در اطراف چشم  و گونه ها تشکیل می شوند. شواهد دقیقی مبنی بر اینکه چرا بیشتر در این نواحی میلیا تشکیل می گردد وجود ندارد اما برخی بر این باورند که یکی از علل آن اینست که ضخامت پوست در این نواحی نازکتر از بقیه بخش های پوست است. میلیای نوع اولیه عمدتا در نوزدان تشکیل شده که اغلب خود به خود بهبود می یابند. اگرچه میلیا در افراد بزرگسال نیز عمدتا بصورت مزمن دیده می شوند و علت آن نیز نامعلوم است. این زوائد بعلت برآمدگی مشخص در پوست در برخی افراد ظاهری بد فرم را ایجاد کرده که حتی با استفاده از لوازم آرایشی نیز نمیتوان آنها را پوشاند. علت تشکیل میلیا در نوزادان نامشخص است اگرچه در برخی مطالعات در بزرگسالان مشخص شده است که علت تشکیل آنها بروز آسیب پوستی و یا استفاده از محصولات آرایشی حاوی روغن های معدنی و ترکیبات لانولین مانند برخی نرم کننده ها می باشد. استفاده از این ترکیبات موجب بروز میلیا در پوست میگردد زیرا پوست توانایی جذب تمام این ترکیبات را نداشته و انباشت آنها در گذر زمان موجب ایجاد این فولیکول ها میگردد.
مشاهده بیماران دارای میلیا در کلینیک های زیبایی امری شایع است و بیماران خواهان رفع آنها و جوانسازی پوست خود می باشند اما باید بدانند که انجام پروسه درمانی در آنها بسیار زمانبر بوده و باید جلسات متعدد درمانی را بگذرانند. در این مقاله من در مورد تظاهرات تیپیک و بالینی مشخص میلیا، پیشگیری و روند درمانی آن بحث خواهم کرد.

تظاهرات بالینی و تشخیص

فرم اولیه میلیا

بر طبق بررسی های انجام شده، فرم اولیه میلیا سخت، زیرپوستی، یکدست با رنگ نسبتا سفید تا زرد بوده و 1تا3 میلی متر قطر دارد. این لزیون ها معمولا بدون علامت بالینی خاص و خارش بوده و عمدتا در سطح پوست بخصوص در اطراف چشم گسترش می یابند. عمدتا میلیا بصورت توده ای متشکل از 3 تا 10 میلیوم است. بررسی های زیادی برای تشخیص فرم اولیه میلیا لازم نیست. مشاهده تظاهرات بالینی در بیماران مراجعه کننده کافی می باشد.

فرم ثانویه میلیا

فرم ثانویه میلیا بصورت پلاک های با فاصله مشخص همانند آنچه در شکل 1 نشان داده شده است تشکیل می گردد. این پلاک ها میتوانند پس از ایجاد یک تروما در پوست، بطور مثال پس از یک سوختگی یا یک ناهنجاری تاولی مانند اپیدرمولایزیس بولوسا و یا بعد از انجام خالکوبی تشکیل شوند. همچنین این فرم از میلیا میتواند در صورت استفاده طولانی مدت از کوتیکواستروئید های موضعی در پوست ایجاد گردد. همه اینها نتیجه ایجاد آسیب در واحد پیلوسباسه در پوست می باشد. برخلاف فرم اولیه میلیا که در شکل 2 نشان داده شده است، فرم ثانویه به بررسی و معاینه بیشتری برای شروع سریعتر پروسه درمانی نیازمند است.

میلیای چندگانه پیش رونده

میلیای چندگانه پیش رونده یک وضعیت نادر پوستی اما به شدت پیشرونده بوده که بصورت پچ هایی در طول چند هفته یا چند ماه در پوست تشکیل می گردد. اگر شما با بیماری سروکار دارید که سابقه بروز میلیا در پوست خود را داشته، باید به این نکته توجه کنید که احتماال ابتلای بیمار به اینع ملینا بسیار بالاست. میلیای پیش رونده می تواند در سر، گردن و بخش فوقانی بدن نیز تشکیل گردد. این ضایعه به 3 علت مختلف در پوست تشکیل می شود:

  1. بصورت خود به خودی و بدون یک یا چند عامل مشخص (idiopathic)
  2. از طریق یک الگوی خانوادگی با انتقال اتوزومی غالب
  3. یک پروسه ترکیبی از ژنودرماتوسیس. تنها تعداد 6 مورد از میلیای پیش رونده idiopathic در مقالات به زبان انگلیسی گزارش شده است.

هردوی اختلالات پوستی میلیای اولیه و چندگانه پیش رونده بعنوان اختلالات ژنتیکی اتوزومی غالب در نظر گرفته می شوند.

مدیریت درمان میلیا

اگرچه میلیا هیچ عوارضی نداشته و درمان آن ضروری نیست، اما در صورتی که بعد از  مدتی بهبودی حاصل نشد (مانند آنچه در نوزادان دیده می شود) گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که توسط متخصصان زیبایی و  برای درمان بزرگسالان استفاده می گردد.  درمان با استفاده از ترکیبات موضعی و سیستمیک تاثیر و کارآیی بالایی ندارند اگرچه در برخی مقالات اثر بخشی استفاده از ترتینوئین به اثبات رسیده است.

گزینه های درمانی

یکی از روش هایی که برای از بین بردن میلیا استفاده میگردد روش حذف آنها با استفاده از خراش سوزن های مخصوص است. هرکدام از میلیوم ها میتوانند براحتی با این روش از زیر پوست خارج شوند چون بافت و ساختار کاملا سفتی دارند.

تشخیص افتراقی

بمنظور تشخیص درست میلیا و انتخاب روش درمانی مناسب برای آن بهتر است تا برخی دیگر از اختلالات پوستی را که ممکن است شبیه میلیا باشد را بررسی کنیم:

  • آکنه ولگاریس: معمولا دارای نوک تیره در پوست می باشد
  • سیرینگوما: ایجاد ضایعات با رنگ مشخص در اطراف چشم
  • زانتلاسما یا چربی پلک: وجود پلاک های زرد در اطراف چشم
  • تریکواپیتلیوما: پاپول یا ندول هایی با رشد آهسته بصورت منفرد یا گروهی بر روی صورت

 

بمنظور اطمینان از کسب نتیجه مطلوب، باید مطمئن شد که میلیوم بطور کامل برداشته شده است. این روند درمانی سریع بوده و کمترین خطر و عوارض را در مقایسه با سایر روش های آسپتیک را دارا می باشد. در محل خراش و حذف میلیوم هم زخم کوچکی ایجاد میگردد که بعد از مدت زمان کوتاهی بهبود می یابد. نفوذ به آن میتواند موجب تخریب و دهیدارته شدن کیست گردد. در این گزینه درمانی به یک سوزن بسیار نازک نیاز است تا یک جریان الکتریکی و یا رادیویی را انتقال دهد. این ابزار در کلینیک هایی که متخصص پوست هم در  آنجا حضور دارد انجام میگردد. علاوه بر آن، کرایوتراپی نیز در برخی مواقع برای فریز کردن کیست استفاده میگردد و معمولا بعد از درمان تاول هایی ایجاد میگردد که بعد از گذشت حدود یک هفته از بین میروند. برای درمان میلیای ثانویه از روش هایی مثل تابش امواج الکتریکی (استفاده از امواج الکتریکی بمنظور خشک کردن بافت ها) و یا لیزر دی اکسید کربن (این لیزر با استفاده از انرژی پالس های کوتاه دی اکسید کربن کار می کند) استفاده می شود.

خطرات و عوارض درمان میلیا

وقتی یک روش درمانی را انتخاب میکنید، دانستن اطلاعاتی درباره روند آن، خطرات احتمالی و نتایج آن امری مهم و ضروری است. میلیا اغلب در اطراف چشم تشکیل میشود و همین امر انجام پروسه درمانی را با ریسک بالایی مواجه می سازد. این نکته بسیار مهم است که پزشک معالج تسلط و دانش کافی برای درمان داشته باشد و بیمار هم نسبت به کار او مطمئن باشد. انجام مشاوره های کامل و دقیق قبل از شروع پروسه درمانی میتواند بسیار مفید و مثمر ثمر  باشد. مثل همه درمان های پوستی، این پروسه درمانی هم میتواند خطر بروز عفونت، خونریزی و التهاب در پوست را داشته باشد. همچنین در مورد احتمال بروز اسکار بعد از درمان نیز باید با بیماران صحبت کرد زیرا بسیاری از آنها ترجیح میدهند تا میلیا در صورتشان باقی بماند تا اسکار پوستی!!!
این گزینه های درمانی که پیش تر توضیح داده شدند همگی ممکن است موجب بروز ناراحتی و مشکلاتی در پوست و حتی حساسیت های پوستی شوند. هیچکدام از این روش ها تضمین نمیکند که میلیا بصورت کامل از پوست حذف شود اگر چه که نتایج حاصله بعد از درمان بسیار رضایت بخش است. همچنین باید این نکته را به بیماران گفت که احتمال بازگشت میلیا در پوست نیز وجود دارد.

توصیه هایی برای پیشگیری از ایجاد میلیا

چون احتمال بازگشت میلیا در هر زمانی وجود دارد، باید تا حد ممکن از محصولات مراقبت پوست مثل نرم کننده ها و کرم های بازسازی کننده استفاده گردد. البته نباید از نوع پوست افراد و سبک زندگی آنها نیز غافل شد. همچنین باید به بیماران گوشزد کرد که از محصولات و کرم های پوستی حاوی روغن های معدنی و لانولین استفاده نکنند چون احتمال بازگشت میلیا افزایش می یابد.

جمع بندی

میلیای اولیه در پوست بی خطر بوده و در افراد بسیار شایع است. در حال حاضر، بیشتر مردم از محصولات محافظت پوست استفاده میکنند و میخواهند تا پوستی مناسب و صاف داشته باشند. بنابراین دوست دارند تا میلیا در پوست آنها بطور کامل از بین برود که این امر نیاز به وجود پزشکی حرفه ای و استفاده از تکنیک درست و بجا دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن