بوتاکسمزو

مزوبوتاکس

بوتاکس

خیلی از بیماران با اعمالی مانند بوتاکس که صورت را ماسکه و غیر طبیعی می کند میانه ای ندارند ولی درعین حال به انجام درمان های زیبایی و رفع چروک های صورتشان مایل هستند. روش مزوبوتاکس این خواسته را به خوبی عملی می کند. امروزه استفاده از سم بوتولیوم برای جوان سازی دوباره ی صورت یکی از راه‌های مطمئن و تقریبا بی خطر است که به طور گسترده استفاده می شود. به همین دلیل امروزه تمام پزشکان از بوتاکس برای درمان عوارض پوستی نظیر چین و چروک ها، از بین بردن خط اخم و خنده، بهبود حالت چهره و ابرو و … استفاده می کنند. استفاده از بوتاکس اغلب برای درمان قسمت بالایی صورت استفاده می شود.

اگر قسمت بالایی صورت با موفقیت درمان شود و بخشهای پایینی صورت درمان نشده باشند، اختلاف زیادی بین بخشهای بالایی و پایینی صورت مشاهده می شود که باعث عدم تعادل در قسمت های بالا و پایین صورت می شود. درنتیجه تلاش شما برای زیباسازی چهره با شکست مواجه می شود. این وظیفه ماست که ای نکته را به بیماران منتقل کنیم و در مورد نحوه استفاده از بوتاکس و دیگر روش های زیباسازی چهره اطلاعات کافی را در اختیار آنان بگزاریم تا از این روش ها برای سایر نقاط صورت مانند قسمت میانی صورت، پایین صورت، گردن و قفسه سینه نیز استفاده کنند. این نکته ای است که کمتر به آن پرداخته می شود و ممکن است بیماران از آن بی اطلاع باشند.

برای استفاده از بوتاکس در تمام چهره می توان از سم رقیق شده بوتولینوم رقیق شده استفاده کنیم. توجه داشه باشید که به دلیل حساسیت پوست صورت این روش باید با دقت و آگاهی کامل صورت گیرد. این کار با استفاده از تکنیک مزوتراپی انجام می شود که آن را مزوبوتاکس می نامیم. این روش در سال 1958 توسط پزشکی به نام پیستور  ارائه شده است. در این شیوه مواد دارویی رقیق شده به منظور احیای بافت مورد نظر از طریق تزریق جلدی وارد پوست می شوند. مواد مورد استفاده در این روش شامل ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیمها و مواد دیگر می باشند.

مزوتراپی

در روش مزوتراپی، جوان سازی دوباره پوست از طریق افزایش هیدراتاسیون (آب رسانی) و افزایش فعالیت فیبروبلاستها انجام می شود. تزریق اسید هیالورونیک در پوست می تواند باعث فعالیت فیبروبلاست ها برای تولیدکلاژن نوع1 شود، کلاژن نوع یک متشکل از: متالوپروتئاز ماتریس 1 و متالوپروتئاز ماتریس مهار کننده بافت 1 می باشد. علاوه بر آن، تزریق پوستی ویتامین ها نیز، باعث تحریک تولید کلاژن می شود.

بوتاکس

مزوبوتاکس

با ترکیب این دو روش، مزوتراپی و بوتاکس، که به مزوبوتاکس معروف است می توان تغییرات زیادی را در قسمت میانی صورت ایجاد کرد. در واقع بدون استفاده از روش های تهاجمی و تنها با ترکیب سم بوتولینوم و داروهای خاص مزوتراپی می توان بدون ایجاد حالتی غیرطبیعی در پوست، ان را زیباتر جلوه داد و به سادگی رضایت بیمار را به دست آورد. مزوبوتاکس اصطلاحی است برای تزریق سم بوتولینوم با استفاده از یک سوزن نوک تیز به غشای میانی پوست، که در مقایسه با روشهای سنتی جوان سازی پوست با بوتاکس، رقیق تر می باشد. برای افزایش تاثیر سم بوتولینوم برخی از نمونه های محصولات مزوتراپی مانند اسید هیالورونیک، به مخلوط اضافه شده است. این مخلوط نباید در ماهیچه ها تزریق شود اما میتوان مناطق زیادی از بخش میانی پوست را با کمک این تکنیک، ترمیم کرد.

Mesobotox برای بخش میانی صورت دارای 4 مزیت است:

میتوان از مزو بوتاکس برای ترمیم انواع پوستها استفاده کرد و در ترمیم آنها موفق بود. مزوبوتاکس می تواند باعث کاهش تولید سبوم شده و در نتیجه آکنه را درمان کند، بنابراین برای پوست های چرب و پوست های مستعد سبوم نیز کاربرد دارد.

از سم بوتولینوم برای درمان پوست های پیر که دارای خطوط ریز و چین و چروک می باشند نیز می توان استفاده کرد. سم بوتولینوم عضلاتی که به دلیل استفاده زیاد از کار افتاده اند را شل می کند میزان کشش در عضلات منقبض شده را کاهش می دهد. درنتیجه چین و چروک های پوست را از بین می برد. سم بوتولینوم، مانع آزاد شدن استیل کولین موجود در غدد عرق شده و آن را مهار می کند و باعث کاهش تعرق شده و در نتیجه به پوست، ظاهری نرم وصاف می دهد و علاوه بر آن مزایای دیگری نیز می تواند برای سلامتی پوست داشته باشد. عضلات یا ماهیچه های صورت دو دسته هستند :

بوتاکس

1-عضلات بالابرنده عضو، شامل:

frontalis, zygomaticus major and minor, levator labii superioris, alequai nasa, anguli oris

2- عضلات منقبض شونده شامل:

procures, corrugator supercilii, orbicularis oculi, platysma, depressor anguli oris, depressor labii inferioris

این دو نوع ماهیچه به طور متعادل در صورت افراد جوان وجود دارند اما با افزایش سن، این تعادل به هم می خورد و تعداد عضله های منقبض شونده به مراتب بیشتر می شود. همین نکته است که باعث می شود با افزایش سن چین و چروک های صروت بیشتر شود. چراکه عضلات منقبض شونده بیشتر شده و خاصیت بازگشت پذیری کمتری را دارند.

تزریق سم بوتولینوم به درون پوست، یعنی مزوبوتاکس، در مقایسه با تزریق این سم به درون ماهیچه ها، می تواند تاثیر بیشتری در بازیابی قدرت و توانایی عضلات منقبض شونده داشته باشد. همچنین با انجام مزوبوتاکس، عضلات صورت به جای قرار گرفتن بر روی استخوان بر روی لایه ی میانی پوست قرار میگیرند، تا وقتی که سم وارد پوست می شود فیبرهای قرار گرفته شده در سطح عضلات را غیر فعال کند و پوست دوباره احیا شود. تزریق داخل جلدی(در پوست) در بخشهایی که ماهیچه های تخت قرار دارند در مقایسه با تزریق آن در عضلاتی با ماهیچه های گره مانند، نتیجه ی بهتری دارد. این نوع تزریق برای پوستهای شل و ضعیف، با توانایی کم نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد. برخی از پزشکان ادعا کرده اند که تزریق داخل جلدی سم بوتولینوم، مزوبوتاکس، می تواند مسکن درد باشد. هر چند که تا به امروز، هیچ آزمایش کنترل شده ای برای اثبات و پشتیبانی از این مطلب انجام نشده است.

یک ماهیچه تخت و نازک، مانند ماهیچه ی platysma، دارای حجم متوسطی از محرک های صفحه ای است در حالی که ماهیچه های  کوتاه و ضخیم، مانند corrugator، دارای حجم بالایی از  این محرک ها می باشند. و توجه به این نکته برای تعیین میزان غلظت ماده ی تزریقی، در محل مورد نظر موثر می باشد.

بوتاکس

نتایج درمان با مزوبوتاکس در بیماران

در یک ارزیابی میان 275 بیمار، برای درمان افتادگی گونه و لب و خطوط ایجاد شده در آنها ،9/24 درصد از آنها تا حد زیادی بهبود یافتند و گونه ی آنها به بالا کشیده شد و چینهای صورت نیز کاهش یافت. در یکی از مطالعات انجام شده بر صورت 9 بیمار،  نتایج به دست آمده نشان داد که 6 بیمار به بهبودی کامل در بافت پوست، دست  یافته اند . این بهبودی و صاف شدن خطوط چهره با ضعیف شدن و یا به حالت استراحت درآمدن عضلات منقبض شونده، توسط بوتاکس ایجاد می شود. بالا رفتن عضلات صورت تا دو ماه پس از درمان به حداکثر میزان خود میرسد. مساله جالب و قابل توجه در مطالعه ی چهره ی 9 بیمار این بود که نمونه ی بافتهای مورد بررسی در این آزمایش، از نظر اختلاف بین هماتوکسیلین و ائوزین تفاوتی بین آنها مشاهده نشد، به غیر از تفاوت رنگ،  که در اثر تراکم پروکلاژن ها ایجاد شد.

در یک مطالعه دیگر، از میان 25 بیمار، 91٪ بیماران در حدود  75-50٪  بهبودی یافتند و میزان چربی تولید شده در صورت آن ها کاهش یافت.  در یک مطالعه جداگانه، از  بین20 بیمار،  17 نفر از طریق کاهش تولید سبوم و  کاهش اندازه منافذ بهبودی یافتند.

شکل 1 تزریق میان پوستی در دو ردیف موازی در ماهیچه پوستی گردن

شکل 2 درمان میان پوستی در ماهیچه حلقوی چشم

شکل 3 الگوی تزریق

شکل 4 استفاده از مزوبوتاکس به جای لیفت

شکل 5 در برخی از بیمارن نتایج بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده است

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن