مزو

ریزش مو

چرخه رشد مو

برای درک بهتر ریزش مو و عوامل موثر بر آن ابتدا ساختار و چرخه ی مو را شرح می دهیم. مو از فولیکول یا ریشه در زیر پوست رشد می کند. مو توسط رگهای خونی در پایه فولیکول تغذیه می شود، که ترکیبات مغذی مورد نیاز برای رشد مو را در اختیار آن قرار می­دهد. بین شروع رشد مو و ریزش آن در آینده، 3 مرحله وجود دارد که شامل: آناژن، کاتاژن و تلوژن می­باشد. هر تار مو می­تواند در هر زمان معین در مرحله ای متفاوت از چرخه رشد قرار بگیرد. با گذشت زمان، طول مرحله آناژن کاهش می یابد. بنابراین ممکن است موها بعد از هر چرخه ضعیف تر و نازک تر شوند. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما سرشار از مواد مغذی برای حفظ رشد و سلامت مو است.

 1. آناژن (مرحله رشد)
  مرحله رشد 2-7 سال طول می­کشد و طول موهای ما را تعیین می­کند.
 2. کاتاژن (مرحله انتقال)
  این یک مرحله انتقالی است که حدود 2-3 هفته طول می کشد. فولیکول مو از پاپیای پوستی جدا می شود.
 3. تلوژن (فاز استراحت)
  این مرحله استراحت است که حدود سه ماه به طول می انجامد. حدود 10 تا 15 درصد موها در این مرحله قرار دارند. در حالی که موهای قدیمی در این مرحله قرار دارند، موهای جدید مرحله رشد را شروع می کنند.

در پایان مرحله تلوژن، فولیکول مو دوباره وارد فاز آناژن می شود. پاپیلای پوستی و پایه فولیکول دوباره با هم ترکیب می شوند و موهای جدید نیز تشکیل می گردند.

اگر موها خیلی زود وارد مرحله استراحت شوند، ممکن است موها بیش از حد نازک شوند و  ریزش بیش از حد و نازک شدن قابل توجهی در ساختار آنها بوجود بیاید. ریزش مو فقط می تواند روی پوست سر یا تمام بدن شما تأثیر بگذارد. این رخداد می تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی خاص یا تاثیر برخی داروها باشد. هرکس می­تواند ریزش مو را تجربه کند، اما این رخداد در مردان شایع تر است.
طاسی سر به طور معمول به ریزش بیش از حد مو از پوست سر شما اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع ترین علت طاسی سر است. برخی از افراد ترجیح می دهند ریزش موهای خود را تحت درمان قرار نداده و آن را پنهان نکنند. برخی دیگر ممکن است آن را با تغییر در مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند و عده دیگری هم برای درمان و جلوگیری از افزایش ربزش موی خود دست به انجام درمان­های رایج آن می­زنند. قبل از شروع درمان ریزش موی خود، با پزشک خود در مورد علت و نوع ریزش موی خود مشورت کنید.

علایم ریزش مو

علائم ریزش مو

بسته به علت ایجاد آن، ریزش مو ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود. این بیماری می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج روی دهد و فقط روی پوست سر یا بدن شما تأثیر بگذارد. برخی از انواع ریزش مو موقتی هستند و برخی دیگر دائمی.

برخی از نشانه­ها و علائم ریزش مو عبارتند از:

 • نازک شدن تدریجی موها در بخش فوقانی سر. این رخداد رایج ترین نوع ریزش مو است و با افزایش سن بر آقایان و خانم ها تأثیر می گذارد. در مردان، ریزش موها معمولاً از خط پیشانی شروع می شود که مشابه حرف M است. در خانم ها معمولاً خط مو از ناحیه پیشانی حفظ شده، اما در بخش ­های دیگر ممکن است ریزش بصورت گسترده رخ بدهد.
 • نواحی دارای ریزش موی نقطه­ای یا سکه­ای. برخی افراد ممکن است تجربه ریزش موی سکه­ای را داشته باشند. این نوع ریزش مو معمولاً فقط روی پوست سر تأثیر می گذارد، اما گاهی اوقات در ریش یا ابرو نیز رخ می دهد. در بعضی موارد، ممکن است قبل از ریزش مو، پوست شما دچار خارش و یا درد شود
 • سست شدن ناگهانی ساختار و ریشه مو. شوک فیزیکی یا عاطفی می تواند باعث سستی ساختار مو شود. تعداد انگشت شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن یا شستن یا حتی پس از کشیدن ملایم مو از ریشه جدا شوند. این نوع ریزش مو معمولاً باعث کم پشت شدن موها شده اما ریزش های لکه­ای را ایجاد نمیکند.
 • ریزش کامل موهای بدن. برخی شرایط و درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی می تواند منجر به ریزش مو در همه بخش­های بدن شود. معمولا بعد از اتمام درمان، رشد مجدد موها آغاز می­گردد.
 • نواحی از سر که پوسته پوسته شده و بتدریج در تمامی نواحی پوست سر گسترش می­یابند. این رخداد علامت وجود آلودگی با کرم­های حلقوی است. این علامت ممكن است با بروز شکستگی در موها، قرمزی، تورم و در بعضی مواقع ترشح چرک از پوست سر همراه باشد.

چه زمانی لازم است تا به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان از ریزش مو رنج می­برید به پزشک خود مراجعه کنید و درمان مناسب را آغاز کنید. همچنین اگر متوجه ریزش موهای ناگهانی یا لکه ای یا بیش از حد معمول هنگام شانه زدن یا شستن موهای خود یا فرزند خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید. ریزش ناگهانی مو می تواند علامت یک بیماری مهم باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

 عوامل دخیل در ریزش مو

افراد معمولاً روزانه حدود 100 عدد از موهای خود را از دست می دهند. این اتفاق معمولاً باعث کم پشت شدن قابل توجه موهای پوست سر نمی شود زیرا موهای جدید در همان زمان در حال رشد هستند. ریزش مو هنگامی اتفاق می افتد که تعادل بین چرخه رشد و ریزش مو مختل شود یا هنگامی که فولیکول مو از بین برود.

ریزش مو معمولاً مربوط به یک یا چند عامل زیر مرتبط است:

 • سابقه خانوادگی (وراثت). شایعترین علت ریزش مو بعلت مسائل وراثتی است که با نام طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه شناخته می شود.
 • تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی. شرایطی مختلفی می تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت در افراد شود از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید. شرایط پزشکی شامل آلوپسی Areata بوده که باعث ریزش موی لکه ای شده، عفونت های پوست سر و اختلال عصبی تریکوتیلومانیا بوده که فرد بصورت مداوم موهای سر را با دستان خود می­کشد و آنها را از پوست جدا می­کند.
 • داروها و مکمل ها. ریزش مو می­تواند حاصل عارضه جانبی ناشی از مصرف برخی از داروهای خاص مانند داروهای مورد استفاده در درمان سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می شود.
 • پرتودرمانی در سر. این نوع درمان ممکن است موجب شود که موها مانند گذشته رشد نکنند.
 • بروز رخدادها و اتفاقات تنش­زا. بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش مو در سر یا برخی از تواحی بدن خود می شوند. این نوع ریزش مو موقتی است.
 • برخی از تغییرات در مدل مو و درمان های خاصی. دستکاری و فرم دادن به مو بیش از حد یا انجام کارهایی که موهای شما را خشک و غیر منعطف می کنند، می توانند باعث ایجاد یک نوعی از ریزش مو به نام آلوپسی کششی در مو شوند. استفاده از برخی روغن­ها و رنگ موها میتواند موجب آسیب به فولیکول مو و کاهش تعداد تارهای مو در زنان شود که میتواند این کاهش تعداد مو دائمی باشد.

ریزش مو

فاکتورهای مهم در ریزش مو

برخی از این عوامل می توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند، از جمله:

 • سابقه خانوادگی بروز کچلی در هر یک والدین
 • سن
 • کاهش وزن قابل توجه افراد
 • برخی بیماری ها مانند دیابت و لوپوس
 • استرس بالا

جلوگیری از ریزش مو

بیشترین علت طاسی ناشی از عوامل ژنتیکی است (طاسی الگوی مردانه و طاسی الگوی زنانه). این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست.

این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از انواع قابل پیشگیری از ریزش مو کمک کند:

 • از استفاده از مدل های مو که موجب فشار به تارهای مو می­شود جلوگیری کنید
 • از پیچاندن، مالش یا کشیدن موهای خود خودداری کنید.
 • شستشو و شانه زدن موهای خود را به آرامی انجام دهید. یک شانه دندانه دار بلند ممکن است به جلوگیری از کشیده شدن مو هنگام شانه زدن کمک کند.
 • از مصرف داروها و مکمل هایی که می توانند ریزش مو را در پی داشته باشند خودداری کنید.
 • از موهای خود را در مقابل نور خورشید و منابع دیگر مولد نور ماوراء بنفش محافظت کنید.
 • سیگار نکشید. برخی از مطالعات نشان دهنده ارتباط معناداری بین مصرف سیگار و بروز طاسی در مردان بوده است.
 • اگر تحت شیمی درمانی قرار گرفتید، در مورد اثر کلاه خنک کننده از پزشک خود سوال کنید. این کلاه می تواند خطر ریزش مو در هنگام شیمی درمانی را کاهش دهد.

نقش مزوتراپی در درمان ریزش مو

در حقیقت، مزوتراپی یک روش درمانی جایگزین است که برای درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه استفاده می­شود. این روش درمانی بیان و حضور فاکتورهای رشد، پروتئین ها و ویتامین ها را در پوست سر بیماران آلوپسی تنظیم می کنند. مزوتراپی بدون شک روش درمانی سریعی برای ترمیم موهای از دست رفته با ایجاد تعادل هورمونی و خنثی سازی اثرات هورمونهای دی­هیدروتستوسترون (DHT) است.

مزوتراپی مو

مزوتراپی چگونه عمل می­کند؟

مزوتراپی شامل تکنیکی است که مواد مغذی اساسی و مورد نیاز را به مزودرم پوست سر تزریق می کند. پزشک پس از تشخیص علت ریزش مو، میتواند مزوتراپی مو را در بیمار آغاز کند. این روش یا با استفاده از یک سوزن نازک سایز 30 یا با کمک Mesogun  میتواند ویتامین ها و مواد معدنی را با فاصله 1 سانتی متر از بکدیگر در ناحیه مزودرم نواحی کم پشت پوست سر تزریق کند. این نوع درمان جذب مواد مغذی توسط فولیکول های مو را به حداکثر می­رساند. این جذب باعث فعال شدن فولیکول­های مو که بصورت خفته یا نیمه خفته قرار گرفته­اند می شود تا فعال شده و پروسه رشد مورا آغاز کنند. این تکنیک میتواند اسیدهای آمینه و به تناسب آن پروتئین­های مورد نیاز برای سنتز اجزای تشکیل دهنده مو مانند کراتین را تامین کند. به همین دلیل تقریباً برای همه مشکلات و بیماری های مربوط به پوست سر به عنوان یک درمان مؤثر در نظر گرفته می شود.

مزایای مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی مزایای بسیاری دارد که باعث می شود روز به روز به روش درمانی محبوب بین پزشکان و بیماران تبدیل گردد. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

 • روشی بسیار بی خطر است.
 • عوارض جانبی مانند بروز آلرژی و تداخل با دارو را به حداقل می رساند.
 • نیاز به انجام بیهوشی در بیمار ندارد
 • بهبودی سریع بیمار را تضمین می کند
 • تکنیکی تقریبا بدون درد است

مدت زمان درمان با روش مزوتراپی چقدر است؟

به طور کلی، درمان بیماران هفته ای یکبار انجام می شود. هنگامی که علائمی از بهبودی در بیمار مشاهده شده میتوان فاصله بین هر جلسه درمانی را تا 1ماه افزایش داد. مزوتراپی یک پروسه درمانی با طول مدت بیشتر از 4 ماه است. بیشتر افراد، نتایج مثبتی را پس از اتمام درمان مشاهده می کنند. بیمار نباید در میانه مسیر درمانی آن را متوقف کند، در غیر این صورت نتیجه مطلوب را نخواهد گرفت.

با انجام مزوتراپی چه مزایایی نصیب بیمار می گردد؟

درمان با روش مزوتراپی می تواند موارد زیر را برای بیمار به ارمغان بیاورد:

 • با افزایش تحریک رشد مو به حجم کلی مو اضافه میکند
 • از ریزش بیش از حد و سریع موها جلوگیری می­کند
 • فولیکول ها را تحریک میکند تا به مرحله آناژن چرخه رشد مو منتقل شوند
 • موجب افزایش استحکام و بازسازی ساختار مو در ببیمار می گردد

آیا تکنیک مزوتراپی برای درمان ریزش مو بدون درد است؟

تکنیک مزوتراپی برای درمان ریزش مو یک روش درمانی بدون درد است. با این وجود، ممکن است به دلیل ایجاد تزریقاتی روی پوست سر، بیمار کمی احساس ناراحتی را تجربه کند. تقریباً در حدود 90 تا 92٪ از بیماران مبتلا به آلوپسی، نتایج فوق العاده ای را از درمان با روش مزوتراپی بدست آورده اند و هیچ یک از این بیماران در طول درمان هیچ گونه شکایتی از ایجاد درد نداشته اند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن