پزشکی زیبایی در خانهمزو

DHT  و ریزش مو

DHT یک اصطلاح است که اغلب زمانی که مردم در مورد طاسی نوع مردانه بحث میکند به نظر می آید. هدف از این مقاله این است که توضیح دهد که DHT  چه چیزی است و چگونه باعث از دست دادن مو میشود.

DHT چیست؟

DHT کوتاه شده “دی هیدروتستوسترون” است، و در اصل یک هورمون جنسی مردانه (آندروژن) میباشد. DHT  زمانی تشکیل میشود که آنزیم ردوکتاز 5A، DHT را در غدد آدرنال بدن، پروستات، بیضه ها، و فولیکولهای مو سنتز میکند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تغییرات در عملکرد متابولیسمی و تولید آندروژن مختلف، از جمله DHT، می تواند تاثیر شدیدی بر ریزش مو در زنان و مردان داشته باشد، هر چند مردان بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرند چراکه آنها بیش از زنان تستوسترون تولید میکنند.

چگونه DHT باعث ریزش مو میشود

رایج ترین شکل ریزش مو به عنوان آلوپسی آندروژنتیک، و یا طاسی نوع مردانه شناخته شده است. همان عبارت را می توان برای توصیف طاسی ژنتیکی یا ارثی در زنان استفاده کرد که به عنوان طاسی نوع زنانه شناخته میشود. هر دو شکل از طاسی دلیل یکسانی دارد؛ DHT. DHT باعث طاسی نوع زنانه ومردانه با کوچک کردن فولیکول های مو میشود. فولیکول های مو به طور کلی کاملا حساس بوده و قرار گیری زیاد در معرض DHT باعث ایجاد یک فرآیند به نام کوچک شدگی (miniaturization) میشود. نتیجه آن شکل گیری غیر طبیعی مو است، طول عمر مو کم شده و موها  تا زمانی که تشکیل نمیشوند باریک و باریک تر میگردند.

DHT و پاپیلای پوستی

در جزئیات بیشتر، پاپیلای پوستی مهم ترین جزء از فولیکول های مو است. در واقع، آن به طور مستقیم مسئول رشد موهای جدید است. سلول ها در پاپیلای پوستی برای ایجاد فولیکول های موی جدید تفکیک و تقسیم میشوند. پاپیلا همچنین در تماس با مویرگ های خون بدن است. مویرگ های خونی مسئول ارسال مواد مغذی حیاتی مورد نیاز فولیکول های مو برای رشد مناسب هستند.

علاوه بر این، پاپیلای پوستی همچنین دارای چند گیرنده ی آندروژن هستند، همچنین مردان گیرنده های آندروژن بیش از زنان دارند. با توجه به DHT، می تواند به طور مستقیم خود را به گیرنده های آندروژن وصل کند و از جذب مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای تشکیل فولیکول های سالم مو جلوگیری به عمل آورد. اگر DHTحذف نشود، پس مراحل کاشت مو طولانی تر شده و مراحل رشد مو کوتاه تر خواهد شد. که منجر به طاسی کامل در صورت عدم درمان میشود.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن