مقالات پزشکی زیبایی

آشنایی با شکل و فرم بدن

آشنایی با شکل و فرم بدن بمنظور شناخت کامل بخش های مختلف آن

Faizeen Zavahir که یک جراح پلاستیک است توضیح می دهد که چگونه شناخت درست بدن میتواند انجام اعمال جراحی موفقیت آمیز در بخش های مختلف بدن را در پی داشته باشد.

در طی بیست سال گذشته، تمرکز رسانه های مختلف به ویژه در بخش تجاری و تبلیغات بر فرم بدن، به صورت ایده آل آن بوده است اما در سال های اخیر فرم ها و اشکال مختلفی از بدن مورد توجه قرار گرفته است.
شرکت  Dove که در زمینه محصولات زیبایی فعالیت می کند، بعنوان یک شرکت معتبر در خط مقدم تغییر این نگرش برای پذیرش زنان و مردان با فرم های بدن مختلف  قرار دارد  از سال 2004 با شرکت در کمپینReal Beauty  نقش موثری در این زمینه داشته است. این نظریه که داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم و همچنین ورزش کافی برای داشتن یک بدن سالم با فرم دلخواه و ایده آل بهترین روش است، برای همه افراد قابل قبول است. اما متخصصان میگویند که داشتن یک رژیم غذایی خود به تنهایی برای حذف برخی از چربی های سخت و پایدار از بدن کافی نیست. در حقیقت، در حدود 98% از زنان بخاطر داشتن همین چربی های پایدار در بدن خود دچار کاهش اعتماد به نفس و نشاط در زندگی خود می شوند. تکنولوژی های مبتنی بر فرم دهی به بدن (Body Contouring) توسط متخصصان این حوزه توانسته تا حد زیادی این مشکلات را حل کند. با استفاده از تکنولوژی های جدید میتوان به بسیاری از این مشکلات پایان داد. تکنیک های مبتنی بر لیپوساکشن هنوز در بین بسیاری از افراد از محبوبیت زیادی برخوردار است اما این روش مبتنی بر جراحی بوده و دارای عوارض جانبی متعددی می باشد. به همین علت برخی از افراد و بیماران روش های مناسبتری مانند کرایولیپولیز، لیپولیز با لیزر، استفاده از امواج فراصوت و رادیویی را به روش های تهاجمی ترجیح میدهند. هر کدام از این تکنیک ها نیاز به وسیله و ابزار مخصوص به خود می باشند. همچنین ملاحظاتی مبنی بر اینکه با توجه به تاریخچه و فرم بدن بیمار از چه روشی برای حذف چربی ها استفاده شود، نیز وجود دارد.

شناخت فرم های مختلف بدن (Somatotypes)

در اوایل دهه 40 میلادی، William Herbert Sheldon، فیزیک جسمی انسان ها را در 3 سوماتوتایپ (فرم فیزیکی بدن) مختلف بنام های: اکتومورف، اندومورف و مزومورف طبقه بندی کرد.
افرادی که درای فرم بدنی اکتومورف هستند، اندامی لاغر و نحیف داشته، فاصله شانه ها از همدیگر کم و قفسه سینه و لگن در این افراد بسیار ظریف است. بعلت متابولیسم بسیار بالای این افراد، بیمارانی با این فرم بدنی، چربی کمتری در مقایسه با افراد دو گروه دیگر دارند. در مطالعه ای که در سال 1989 منتشر شد، مشخص شد عمده افراد داری فرم بدنی اکتورمورف مذکر هستند.

 در نقطه مقابل این دسته بندی، افراد اندومورف قرار دارند. داشتن استخوان های درشت و قد کوتاه از نشانه‌های بارز گروه بدنی اندومورف می‌باشد. اندومورف‌ها معمولاً استعداد خوبی برای چاق شدن دارند و از آنجا که ساختمان بدنی آن‌ها محکم است در صورت انجام تمرینات ورزشی به سرعت پیشرفت کرده و از چاقی (به معنای منفی آن یعنی انباشته شدن بدن از چربی) در امان اند.  در کل بافت چربی بیشتری در بدن این افراد وجود دارد.
مزومورف ها افرادی هستند که حد فاصل بین دو گروه اکتومورف و اندومورف هستند. می توان گفت که در بین گروه‌های بدنی زیباترین و مناسبترین حالت بدنی متعلق به مزومورف‌ها است. مزومورف‌ها هم کشیدگی عضلات اکتومورف‌ها را دارند هم انسجام بدنی اندومورف‌ها را. مزومورف‌ها همچنین از ساختمان بدنی مناسبی برخوردار می‌باشند. آنها به شدت مستعد کاهش وزن بدن در زمان کوتاه هستند. عمده بیماران دارای سوماتوتایپی، مرکب از هر سه گروه هستند. اگرچه در سال های اخیر فرم های بدنی جدیدی مانند فرم گلابی شکل، سیب، مثلث وارونه، کمر و باسن برجسته و صاف و کشیده نیز بوجود آمده اند. به طور معمول، ما نوع بدن بیمار را با توجه به مشاهدات خود ارزیابی می کنیم.
بر اساس تجربه بالینی من، نگرانی ها و دغدغه های بسیار زیاد و مختلفی درباره شکل و فرم بدن افراد وجود دارد. اکتومورف ها افرادی لاغر با حداقل بافت چربی در دستان و بازوها، لگن و پاهای خود هستند، بنابراین بهتر است تا بر روی چربی موجود در باسن این افراد متمرکز بود. من متوجه شدم که بسیاری از بیماران در این گروه، از اینکه باسن آنها فرم و گردی کامل را ندارند ناراضی هستند. جالب است بدانید که امروزه با استفاده از روش های مبتنی بر لیفتینگ باسن میتوان تا میزان 500%  آن را به فرم دلخواه بیماران نزدیک کرد تا ظاهری جذاب تر داشته باشند.
اندومورف ها معمولا دارای وزن غیرعادی بوده و بافت چربی در بدن آنها بصورت غیر یکنواحت گسترش یافته است. یک نگرانی و مشکل شایع در این افراد شل شدگی و آویزان شدن پوست ناحیه زیر بازوهاست و بر طبق تجربه من، بیشتر افراد بالای 40 سال از این پدیده ناراضی هستند. شواهد نشان داده است که افراد عاطفی و زودرنج شانس بالایی در افزایش وزن و چاق شدن داشته و شواهد دیگری نشان میدهد سبک زندگی افراد به شدت در نحوه توزیع بافت چربی در سوماتوتایپ های مختلف نقش دارد. من همیشه این سه سوماتوتایپ را در آموزش ها و اقدامات بالینی و بمنظور کسب بهترین، طبیعی ترین و رضایت بخش ترین نتیجه در نظر می گیرم.

درمان شخصی سازی شده برای درمان انواع مختلفی از فرم بدن

درمان های شخصی سازی شده برای درمان افراد با فرم های بدنی مختلف یکی از بهترین و مناسبترین شیوه های درمان تا به امروز است. بنابر این روش، شناسایی محل قرار گیری و انباشت چربی در بدن چه بصورت زیر جلدی و یا در داخل بافت های بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. عوامل دیگری مانند ژنتیک فرد، جنسیت و شکل بدن بر انتخاب نوع درمان تاثیر گذار است. بطور مثال، در بدن های شبیه به شکل سیب که ترکیبی از دو سوماتوتایپ اندومورف و اکتومورف هستند چربی عمدتا در بافت های زیرین و اطراف شکم دیده می شود.

کرایو لیپولیز

تکنیک کرایولیپولیز از طریق سرد کردن سلول های چربی انجام میگردد که وسیله مورد نظر باید در حدود 45 دقیقه در ناحیه مورد نظر قرار بگیرد. مطالعات نشان داده است که در 86% از افرادی که بدین طریق درمان شده اند، بافت چربی بعد از اولین جلسه درمانی به میزان 25% کاهش یافته است. در یک مطالعه بر روی 20 زن که دارای بافت چربی اضافی در ران پا و ساعد خود بودند مشخص شده است که اغلب آنان بعد از گذشت 3 تا 6 ماه از درمان، از نتایج حاصله بسیار راضی بوده اند. از نظر آماری تفاوت معنا داری در تغییر وزن شرکت کنندگان مشاهده نشد اما کاهشی در حدود 0.87 تا 1.52% از حجم ساعد و ران پای آنها بعد از گذشت 3 تا 6 ماه بعد از درمان مشاهده شد. این مطالعه وجود برخی از عوارض جانبی مثل، احساس درد درناحیه تحت درمان  و تغییر رنگ پوست آن ناحیه را نیز گزارش کرده است. اگرچه کرایولیپولیز دارای فواید واثرات بسیار مفیدی در بیماران است اما نگرانی هایی از بروز عوارض جانبی بعد از درمان با آن نیز رو به افزایش است.

تکنولوژی لیزر

تکنولوژی لیزر یک تکنولوژی بر پایه استفاده از نور بوده که توانایی نفوذ به بافت های داخلی بدن را ندارد. در سال 2017 یک مطالعه بالینی نشان داد که استفاده از لیزر در 2 ماه اول میتواند موجب 14 تا 18 درصد کاهش بافت چربی در زیر پوست گردد. با بررسی از طریق دستگاه MRI میتوان متوجه شد که بعد از 3 تا 6 ماه استفاده از این تکنولوژی، به میزان 21 تا 24 درصد از حجم چربی کاهش یافته است. همچنین در این مطالعه مشخص شد که بسیاری از بیماران بعد از گذراندن مراحل درمانی لیزر اعتماد به نفس بیشتری را در مقایسه با قبل کسب کرده بودند. مطالعات بیشترنشان داد بعد از لیزردرمانی، تغییرات مثبتی در ساختار بافت پوست، کاهش التهاب و افزایش تعداد ماکروفاژها که مسئول پاکسازی بافت از سلول های مرده هستند، بوجود آمده است. از عوارض شایع استفاده از لیزر میتوان به بروز قرمزی در پوست اشاره کرد. من متوجه شدم که هردوی این روش ها برای دادن فرم مورد نظر به بدن و کاهش چربی ها بخصوص در اطراف شکم بسیار مفید و کاربردی هستند. بنظرم افراد مزومورف بعد از استفاده از این روش ها بیشتر از بقیه افراد این تغییرات را، بخصوص در نواحی باسن و دور شکم، احساس می کنند. اگرچه این روش ها میتوانند برای ایجاد فرم و انحنا در باسن یا ران افراد اکتومورف استفاده شود.

روش های جایگزین

امواج رادیویی و مافوق صوت نیز از دیگر روش های غیرتهاجمی برای کاهش چربی بدن هستند. امواج رادیویی میتوانند سلول های چربی را در فاصله یک سانتی متری تحت تاثیر قرار داده و آنها را گرم کند. Klaus و همکارانش در مطالعه ای میزان اثر دستگاه های با پایه امواج رادیویی را بر بافت چربی اطراف شکم بدون ایجاد هیچگونه تماس بر سطح پوست بررسی کردند. بعد از 4 سال مشاهده شد که 13 نفر از شرکت کنندگان دچار کاهش وزن به میزان 1.29 کیلوگرم و کاهش 4.42 سانتی متری ضخامت بافت چربی دور شکم شدند. اگرچه این مطالعه از جامعه آماری کمی استفاده میکرد اما هیچگونه بروز عارضه جانبی را در افراد گزارش نکرد. امواج مافوق صوت نیز بعلت طول موج کوتاه خود میتوانند سلول های چربی را با مایع تبدیل کنند. این امواج بدون آسیب به سایر بافت ها، میتوانند بافت چربی را در بدن از بین ببرند. یک گزارش در  سال 2010 نشان داد در حدود 80% از 609 شرکت کننده در مطالعه از نتایج استفاده از این امواج بسیار راضی بودند و همچنین نویسندگان این مطالعه گزارش کردند که 35% از شرکت کنندگان به وزن ایده آل خود دست یافته بودند. من معتقدم که روش های مبتنی بر امواج رادیویی و مافوق صوت برای افراد با فرم بدنی اکتومورف بسیار مفید خواهد بود. همچنان اندومورف ها نیز میتوانند از مزایای این دستگاه ها بمنظور کاهش چربی ران، کمر و شکم بهره مند شوند. اگرچه بصورت کلی نمیتوان استفاده از روش یا ابزاری را برای افراد خاصی توصیه کرد و باید حتما قبل از انتخاب روش و وسیله مورد استفاده، بافت چربی و فرم بدنی افراد با دقت بررسی شوند.

مردان و زنان

امروزه در حدود 25% از سهم فروش محصولات آرایشی و زیبایی در دنیا به مردان اختصاص پیدا  کرده و بسیاری از آنان به فرم بدن خود و ساختار عضلات خود توجه بیشتری میکنند. مطالعات نشان میدهد که امروزه مردان همانند زنان تمایل دارند تا به فرم بدنی ایده آل خود و جامعه دست پیدا کنند. برخی مطالعات نشان داده که مردان بیشتر از گذشته خواهان داشتن اندام تنومند و خوش فرم هستند. زنان همیشه خصوصیات فیزیکی خود را دست کم میگیرند. از لحاظ بیولوژیکی تفاوت هایی در توزیع و حجم بافت چربی در زنان و مردان وجود دارد. یک مطالعه بالینی نشان داد که میزان انجام پروسه لیپولیز در ناحیه شکم زنان و مردان متفاوت است. برخلاف باور همگان، سرعت کاهش بافت چربی یا همان لیپولیز در زنان در مقایسه با مردان بسیار بیشتر است و تغییر سایز و وزن و کاهش بافت چربی بخصوص در اطرف شکم و پهلوها در مردان بسختی انجام شود.

ملاحظات

من بعد از انجام مشاوره و گفت وگو با بیمار ترجیح می دهم تا بهترین روش را برای کاهش بافت چربی بیمار اجرا کنم. بطور مثال ممکن است فردی با فرم بدنی اکتومورف علاقه ای به تغییر فرم باسن خود نداشته باشد. به همین خاطر باید قبل از هر اقدامی مشاوره کاملی با بیمار داشته باشیم. یکی از گزینه ها میتواند استفاده از لیزر لیپولیز باشد که درمورد آن بحث شد و به نظر من برای افرادی که به دنبال ظاهر پرتری در باسن هستند بسیار مناسب است. بیمار دیگری ممکن است از حجم بالای چربی در بخش داخلی ران خود ناراضی باشد که پیشنهاد من استفاده از کرایولیپولیز است. انتخاب نوع و روش درمانی به خصوصیات فردی، جنسیت و شکل بدن بیماران وابسته است. به همین علت انجام مشاوره با بیماران به کسب نتیجه ایده آل در کسب فرم و شکل بدن و وزن مناسب بسیار کمک میکند.

جمع بندی

درمان های تغییر فرم بدن بدون اعمال جراحی یکی از بهترین روش ها برای ایجاد نتایج دلخواه و ایده آل در بیماران است. این نکته بسیار مهم است که درمان در بیماران را متناسب با فرم بدنی و شرایط فیزیکی آنها انتخاب نماییم تا نتایج ایده آل تری کسب کنیم. امروزه بیشتر روش ها بر کاهش بافت چربی و فرم شکم و پهلوها متمرکز شده اند اما روش های جدیدتری هم هستند که برای تغییر فرم و کاهش چربی نواحی از بدن مانند بخش های بیرونی و درونی ران پا، ساعد و بخش های دیگر طراحی شده اند. پس بهتر است با شناخت و بررسی کامل فرم بدن و همچنین مشاوره کامل با بیماران بهترین و مناسبترین تکنیک را برای کاهش بافت چربی و فرم دهی به بدن انتخاب کنیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن