پزشکی زیبایی در خانهویدئوهای آموزشی

لکه های تیره روی پوست: علل تشکیل و نحوه درمان آنها

لکه های تیره روی پوست جایی برای نگرانی نداشته و نیازی به درمان ندارند، اگرچه ممکن است افراد زیادی بنا به دلایل زیبایی بخواهند تا آنها را از سطح پوست خود حذف کنند. مردم بصورت کلی به این لکه ها را ناشی از پیری پوست یا لکه های ناشی از تابش آفتاب می دانند. در این مقاله، عواملی که باعث ایجاد لکه های تیره روی پوست می شوند را بررسی می کنیم و روش های درمانی مختلف آنها را مورد مطالعه قرار می دهیم.

علائم

رنگ لکه های تیره روی پوست می توانند از قهوه­ای روشن تا قهوه ای تیره باشند. معمولا رنگ لک ها به رنگ پوست فرد بستگی دارد. لکه ها همان بافت پوست هستند و دردناک نیستند. لکه های تیره از نظر اندازه متفاوتند و می­توانند در هر قسمت از بدن ایجاد شوند اما اغلب در مناطقی از بدن که در معرض تابش نور آفتاب هستند تشکیل می­گردند.

لک­های پوستی در این مناطق از بدن بیشتر مشاهده می­شوند:

 • پشت دستها
 • صورت
 • پشت بدن
 • شانه ها

  در افرادی که پوست تیره تری دارند، لکه ای که چند سایه تیره تر از رنگ پوست است، معمولاً طی 6 تا 12 ماه از بین می رود. حذف لک­های تیره تر در پوست این افراد می تواند سالها طول بکشد.

علل تشکیل لک­های پوستی:

 • آسیب به پوست با تابش آفتاب

افرادی که به مدت طولانی در معرض تابش اشعه خورشید قرار دارند یا مدت طولانی از دستگاه های سولاریوم استفاده می­کنند بیشتر به لک­های پوستی مبتلا می­شوند . احتمال تشکیل لک­های پوستی در مناطقی از بدن مانند صورت، دست  یا بازو که بیشتر در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند بیشتر است.

 • تغییرات هورمونی

ملاسما یک بیماری پوستی است که منجر به ایجاد لک­ها یا نواحی تیره رنگ کوچکی در سطح پوست می شود. این بیماری در خانم ها به ویژه در دوران بارداری شایع تر است. طبق تحقیقات آکادمی پوست آمریکا، هورمون ها ممکن است باعث تحریک ایجاد ملاسما در افراد شوند.

 • عوارض جانبی دارو

برخی از داروهای خاص می توانند میزان تولید رنگدانه های پوستی را افزایش داده و منجر به تشکیل لکه های تیره در پوست شوند. شایع ترین نوع این داروها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، تتراسایکلین­ها و داروهای روانگردان است.

 • التهاب

لکه های تیره می­توانند پس از گذشت یک دوره التهاب روی پوست ایجاد شوند. التهاب ممکن است به دلایل مختلفی از جمله اگزما، پسوریازیس، آسیب به پوست و آکنه در سطح پوست ایجاد شوند.

 • التیام زخم

لک­های تیره ممکن است بعد از نیش حشرات، سوختگی یا بریدگی­های بهبود یافته در سطح پوست باقی بماند. این نوع از لک­ها ممکن است با گذشت زمان محو شوند.

 • تحریک و خارش

محصولات آرایشی و مراقبت از پوست و مو می­توانند سطح پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد لکه های تیره در آن شوند.

 • دیابت

دیابت می تواند باعث تیره تر شدن مناطقی از پوست شود. شرایط پوستی مرتبط با دیابت شامل acanthosis nigrican بوده که موجب تیرگی، پوسته پوسته شدن و درموپاتی پوست شده که اکثر مردم آنرا با لکه های ناشی از افزایش سن اشتباه می­گیرند.

 

چگونه می­توان لک های تیره پوست را از بین برد؟

استفاده از کرم های اختصاصی برای از بین بردن لکه های تیره رایج ترین راه حل برای حل این مسئله است. استفاده از روش­هایی به جز کرمهای تخصصی میتواند هزینه بیشتری داشته باشد و احتمالاً عوارض جانبی نیز در پی دارد اما رسیدن نتیجه دلخواه در آن بسیار سریع است. انتخاب بهترین گزینه درمانی به نوع و رنگ پوست و همچنین تعداد و اندازه لک ها در سطح پوست وابسته است. متخصص پوست ممکن است یکی از روشهای زیر را برای درمان لکه های تیره روی پوست توصیه کند:

درمان با لیزر

انواع مختلفی از لیزر موجود است. رایج ترین دستگاه لیزردرمانی برای حذف لکه های تیره روی پوست، از لیزر نور پالس استفاده می کنند. نور لیزر ملانین را هدف قرار داده و لک های تیره پوست را حذف می­کند.

میکرودرم ابریژن

در حین انجام میکرودرم ابریژن، متخصص پوست از دستگاه مخصوصی استفاده می­کند که دارای سطح ساینده برای از بین بردن لایه بیرونی پوست است. این درمان باعث افزایش تولید کلاژن جدید در پوست شده و میتواند به کاهش لک­ها پوستی کمک کند.

استفاده از کرم­های تخصصی رفع لک در پوست

کرمهای تخصصی ضد لک که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند به اندازه روش­های درمانی ذکر شده برای روشن شدن پوست موثر نیستند، اما میتوانند در مواردی اثرات مفیدی در حذف این لکه های پوستی داشته باشند. کرم ها و سرم ها حاوی مواد مختلفی از جمله رتینول یا آلفا هیدروکسی اسید هستند که ممکن است باعث تسریع در پوسته پوسته شدن لایه های قدیمی پوست و رشد جدید سلول­های پوستی شود. بهتر است تا با مشورت با پزشک متخصص پوست کرم روشن کننده مناسب با پوست خود را انتخاب کنید.

 

عواملی که می­تواند ریسک بروز لکه­های تیره پوستی را افزایش دهد:

هر کسی می تواند مستعد لکه های تیره ای در روی پوست خود داشته باشد. به نظر می رسد برخی عوامل شانس ابتلا به لک­های پوستی در افراد را افزایش می دهد از جمله:

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • بارداری
 • بروز آکنه، اگزما یا پسوریازیس
 • تروما یا آسیب دیدگی به پوست
 • داروهایی که باعث افزایش تولید رنگدانه در پوست می­شوند
 • بیماری­های کبدی
 • دیابت

 

پیشگیری از بروز لکه های تیره

ممکن است همیشه نتوان از بروز لکه های تیره بر روی پوست جلوگیری کرد. به عنوان مثال، تغییرات هورمونی در دوران بارداری که ممکن است منجر به تشکیل ملاسما شود، قابل پیشگیری نیست. با این وجود روش­های متعددی وجود دارد که افراد می­توانند برای کاهش احتمال بروز لکه های تیره در پوست بکار گیرند:

 • هر روز از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید، حتی اگر آفتاب بطور مستقیم بر پوست شما نتابد.
 • از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید تا بیشتر از پوست خود محافظت کنید.
 • ناهنجاری های پوستی مانند آکنه را سریعا درمان کنید چون ممکن است منجر به ایجاد التهاب و به تبع آن تشکیل لک در پوست شود.
 • از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب بخصوص بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر اجتناب کنید

مزوتراپی برای برای درمان ملاسما و لک های پوستی

درمان با روش مزوتراپی برای ملاسما و سایر رنگدانه های پوستی از طریق میکرواینجکشن به طور مستقیم در مناطق آسیب دیده پوست انجام می شود. این تکنیک مؤثرترین روش برای درمان این مشکل پوستی بوده و سریعترین نتیجه در پی دارد. هنگامی که مزوتراپی بصورت همزمان با مصرف کرم­های لایه بردار انجام گردد میتواند نتایج بهتر و سریعتری را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد اما در کل میتوان هر دوی این روش ها را بصورت مجزا استفاده کرد.  یکی از روش هایی که در مزوتراپی بکار میرود، تزریق مخلوطی از گلوتاتیون و ویتامین C است که باعث کاهش آسیب به سلول های اپیدرمی و افزایش تولید کلاژن در پوست شده و میتواند موجب روشن تر شدن پوست نیز شود.

عناصر و اجزای تشکیل دهنده آنها عبارتند از:

رتینال پالمیتات : رتینال پالمیتات به رتینول (یا ویتامین A) تبدیل می­شود که به نوبه خود توسط آنزیم های اختصاصی در پوست به اسید رتینوئیک تبدیل می شود. رتینوئیک اسید ارتباط بین سلول ها را تسهیل می­کند، سلول­های پیر را برای ادامه روند بازسازی خود ترغیب کرده و موجب بازسازی کلاژن و الاستین می شود تا از بروز پیری در پوست، ایجاد چین و چروک و تشکیل خطوط ظریف در پوست جلوگیری کند.

گلوتاتیون: سنتز ملانین را در واکنش با آنزیم تیروزیناز مهار کرده. همچنین با خنثی کردن رادیکال های آزاد و تحریک تولید آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین های C و E در فرم های فعال خود سبب افزایش و تقویت بازسازی سلول های پوست می­گردد. گلوتاتیون میتواند موجب روشن شدن پوست نیز شود.

با توجه به غیر سیستمیک بودن تزریقات در مزوتراپی و ترکیبات مواد موثره، این روش عوارض جانبی ندارد. مزوتراپی یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای درمان لکه های تیره پوست است. نتایج با این متد سریع و رضایت بخش است.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که قبل از هرگونه اقدام برای درمان لکه های تیره روی پوستتان با یک پزشک متخصص مشورت کنید و پروسه درمانی خود را تحت نظر وی انجام دهید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن